COMMITTEES & MINUTES  

Faculty Senate

Meeting Minutes     Senators     Plagiarism
Charter     Bylaws     Meeting Dates

Teri Davis Past-President ( Arts & Sciences, Political Science ) 2008-2010
Jennifer Fagen ( Arts & Sciences, Soc, SW, CJ ) 2008-2010
Mark Asteris ( Library ) 2009-2011
Dianna Rivers ( Arts & Sciences, at-large ) 2009-2011
Randall Yoder ( Arts & Sciences, Biology ) 2008-2010
George Irwin ( Arts & Sciences, Chemistry & Physics ) 2008-2010
Ray Robertson ( Arts & Sciences, Soc, SW, CJ ) 2009-2011
Don Owen ( Arts & Sciences, Earth & Space Sciences ) 2008-2010
Bo Sun ( Arts & Sciences, Computer Science ) 2008-2010
George Kenyon ( Business, at large ) 2008-2010
Alicen Flosi ( Business ) 2009-2011
Tommy Thompson ( Business, Economics & Finance ) 2009-2011
Soumava Bandyopadhyay ( Business ) 2009 - 2011
Howell Lynch ( Business, Accounting & Business Law ) 2008-2011
Fara Goulas ( Education & Human Development ) 2009-2011
Elvis Arterbury ( Education & Human Development ) 2009 - 2011
Jane Irons ( Education & Human Development ) 2009-2011
Molly Dahm ( Education & Human Development, F&CS ) 2009-2011
Lula Henry ( Education & Human Development ) 2009-2011
Weihang Zhu ( Engineering, Industrial ) 2009-2011
John Gossage ( Engineering ) 2009-2011
Enno "Ed" Koehn ( Engineering, Civil ) 2008-2011
Xenia Fedorchenko ( Fine Arts & Communication ) 2009-2011
Nicki Michaelski ( Fine Arts & Communication ) 2009-2011
Zanthia Smith ( Fine Arts & Communication ) 2009 - 2011
Monica Harn ( Fine Arts & Communication, Speech & Hearing ) 2009-2011
Trina Nolen ( Library ) 2008-2010
Umporn Tosirisuk ( Developmental Studies ) 2009 - 2011
Valentin Adreev , Chair ( President ) 2009 - 2010
Paul Bernazanni ( Arts & Sciences, Soc, SW, CJ ) 2009 - 2011
Jennie Godkin ( Arts & Sciences, Nursing ) 2009 - 2011
Nancy Blume ( Arts & Sciences, Nursing ) 2008 - 2010
Jeff Forret ( Arts & Sciences, History ) 2009 - 2011
Catalina Castillion ( Arts & Sciences, English & Modern Lang ) 2009 - 2011
Pat Heintzelman ( Arts & Sciences, English & Modern Lang ) 2009 - 2011
Yaw Oteng ( Arts & Sciences, English & Modern Lang ) 2009 - 2011
Ted Mahavier ( Arts & Sciences, Mathematics ) 2009 - 2011
Kumer Das ( Arts & Sciences, Mathematics ) 2009 - 2011
Sandra Richardson ( Education & Human Development, at-large ) 2009 - 2011
Betty Duncan ( Education & Human Development, Prof Pedagogy ) 2009 - 2011
Barbara Hernandez ( Education & HD, Health and Kin. ) 2009 - 2011
Paul Corder ( Engineering, at-large ) 2009 - 2011
Kyaw "Ken" Aung ( Engineering, Mechanical ) 2008 - 2010
Prince Thomas ( Fine Arts & Communication, at large ) 2008 - 2010
Kurt Gilman ( Fine Arts & Communication, at large ) 2009 - 2011
Jeff Wisor ( Fine Arts & Communication, Music, Theater, Dance ) 2008 - 2010
Mavis Triebel ( Lamar State College, Port Arthur ) 2008 - 2010
Wendell Bean ( Engineering, Electrical ) 2009 - 2011
Jeremy Shelton ( Arts & Sciences Psychology ) 2009 - 2011
Jerry Lin-- ( Engineering, at large ) 2009 - 2011

Membership & Reporting



<< Return to Committee Listing

©Lamar University. All Rights Reserved.
A Member of The Texas State University System

General Info: (409) 880-7011
4400 MLK Blvd., P.O. Box 10009, Beaumont, Texas 77710